Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wróciło do tematu zasiłku pielęgnacyjnego, który od dawna budzi kontrowersje. Wyrażana jest opinia, że wartość tego świadczenia jest zdecydowanie za niska. Obecnie wynosi ono jedynie 215,84 zł miesięcznie i ten stan rzeczy obowiązuje od 2019 r. Zasób ten ma na celu wspieranie osób niepełnosprawnych oraz tych, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny. Od 1 stycznia 2024 r., dzięki ustawie wprowadzonej 7 lipca 2023 r., te osoby będą miały możliwość ubiegania się o nowe świadczenie wspierające w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Odnośnie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego, Ministerstwo informuje o procedurze weryfikacji co trzy lata, zgodnie z art. 18 ust.1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Proces ten obejmuje kryteria dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego, a także wysokość świadczeń rodzinnych, w tym zasiłku pielęgnacyjnego. Określane są one na podstawie wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin, które przeprowadza i prezentuje Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Weryfikacja nie gwarantuje jednak automatycznej zmiany wysokości weryfikowanych kwot. Decyzje w tej sprawie, które będą obowiązywać od 1 listopada 2024 r., zostaną podjęte do 15 sierpnia danego roku.
Ministerstwo podkreśla ponownie, że od początku 2024 r. osoby niepełnosprawne będą mogły ubiegać się o nowe świadczenie wspierające, które będzie kierowane bezpośrednio do nich, niezależnie od innych form wsparcia. To rozwiązanie ma na celu upodmiotowienie osób z niepełnosprawnościami i umożliwienie im decydowania o wykorzystaniu otrzymanego wsparcia.
Nowe świadczenie wspierające przysługuje bez względu na dochody osoby niepełnosprawnej lub jej rodziny, jest wolne od egzekucji i niezależne od innych form wsparcia otrzymywanych przez osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunów.
Aby otrzymać to świadczenie, osoba z niepełnosprawnością musi uzyskać decyzję ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. Decyzja ta jest wydawana w ramach zmodyfikowanego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności i określa poziom wsparcia od 70 do 100 punktów.
Wysokość świadczenia wspierającego jest związana z wysokością renty socjalnej i wynosi od 40% do 220% tej renty, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Wraz z coroczną waloryzacją renty socjalnej, także wysokość świadczenia wspierającego będzie każdego roku podlegać waloryzacji.
Ministerstwo przypomina również, że zasiłek pielęgnacyjny ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy innej osoby z powodu niezdolności do samodzielnej egzystencji. Przysługuje on niepełnosprawnym dzieciom, osobom niepełnosprawnym powyżej 16 roku życia z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osobom, które ukończyły 75 lat.