Ekspansja firm pożyczkowych: Rekordowa liczba i wartość chwilówek w październiku

Październikowy raport Biura Informacji Kredytowej (BIK) ujawnia, że firmy oferujące pożyczki krótkoterminowe, popularnie nazywane „chwilówkami”, odnotowały znaczący wzrost aktywności. Zarejestrowano 2,7% wzrostu udzielonych pożyczek celowych, które osiągnęły liczbę 762 tysięcy, zwiększając ich ogólną wartość o 11,4% rok do roku do sumy 0,534 mld złotych. Równocześnie, liczba udzielonych pożyczek gotówkowych wyniosła 522 tysiące – co stanowi wzrost o 30,2% – a ich całościowy koszt zwiększył się o 44,6%, osiągając 1,394 mld złotych.

Dane za pierwsze dziesięć miesięcy bieżącego roku pokazują również rosnącą tendencję. Firmy pożyczkowe udzieliły łącznie prawie siedem milionów pożyczek celowych na kwotę blisko pięciu miliardów złotych. To oznacza wzrost o ponad 50 procent zarówno pod względem liczby udzielonych pożyczek, jak i ich wartości. W tym samym okresie, liczba udzielonych pożyczek gotówkowych wzrosła o 34,7%, osiągając łączną liczbę 4,722 mln, na kwotę 12,26 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, jest to wzrost o ponad 50 procent.

Październikowe statystyki BIK są równie imponujące. Średnia wartość nowo udzielonej w tym miesiącu pożyczki celowej wyniosła 702 złote, co jest o 8,5% wyższe niż średnia wartość takiej pożyczki udzielonej rok wcześniej. Liczba udzielonych w październiku pożyczek celowych wzrosła o 2,7% rok do roku. Jeszcze większy wzrost odnotowano pod względem wartości pożyczek – aż o 11,4% rok do roku.

Na koniec października średnia wartość udzielonej pożyczki gotówkowej wyniosła 2670 złotych, co stanowi wzrost o 11,1% w porównaniu do średniej kwoty z października poprzedniego roku. Całkowita wartość sprzedaży pożyczek gotówkowych wyniosła 1,394 mld złotych, co oznacza wzrost o 44,6% rok do roku. Liczba udzielonych pożyczek również wzrosła – o 30,2% rok do roku, z ogólną liczbą 522 tysiące sztuk udzielonych w październiku.

Podsumowując, w październikowym rozrachunku liczba pożyczek celowych przeważała nad innymi formami kredytowania, natomiast pożyczki gotówkowe dominowały pod względem przypisanej im wartości.