Europejskie jeże na krawędzi wyginięcia: Człowiek jako główne niebezpieczeństwo

Jeż, znany i ceniony symbol dzikiej flory i fauny Polski, może niedługo zniknąć z naszych naturalnych krajobrazów. Głównym powodem jest to, że jeż europejski, zwany również zachodnioeuropejskim, który był w przeszłości na szeroką skalę obecny w całej Europie, teraz został zidentyfikowany jako gatunek zagrożony wyginięciem. Alarmujące jest to, że liczba tych kolczastych stworzeń spadła o aż 33%.

Dlaczego populacja jeży w Europie maleje? Kiedyś jeże były obecne na całym kontynencie i były klasyfikowane jako gatunki „najmniejszej troski” na Czerwonej Liście IUCN. Jednakże urbanizacja, rozbudowa infrastruktury drogowej oraz intensywne rolnictwo, które niszczy ich środowisko naturalne, sprawiły, że te gatunki są teraz klasyfikowane jako „bliskie zagrożeniu”. W ciągu ostatniej dekady populacja jeży zmniejszyła się o minimum 30% na większości obszarów ich występowania.

Abi Gazzard, pracownik IUCN, komentuje sytuację: „Niestety, istnieją dowody na to, że obserwujemy niepokojące i powszechne zmniejszanie się liczby jeży. Ocena Czerwonej Listy pokazuje również, że nasza wiedza jest niepełna – nie jesteśmy pewni dokładnych granic ich zasięgu oraz szczegółowych danych na temat ich populacji. Musimy jednak działać teraz, aby powstrzymać spadek populacji jeży i zapobiec dalszemu pogorszeniu ich sytuacji.”

Jak możemy pomóc w ochronie jeży? Mammal Society apeluje do ludzi, by prowadzili odpowiedzialne praktyki ogrodnicze, które mogą pomóc w ochronie tych stworzeń. Zalecenia obejmują pozostawianie małych przestrzeni w płotach, aby umożliwić jeżom przemieszczanie się między różnymi ogrodami, unikanie stosowania pestycydów oraz stwarzanie schronienia dla jeży z liści, gałęzi czy specjalnych domków.

Hope Nothhelfer z Mammal Society odnosi się do sytuacji: „Spadek populacji jeży prawdopodobnie nie dziwi przeciętnego człowieka. Podczas rozmów na temat jeży często słyszymy, że niektórzy ludzie po prostu już ich nie spotykają. Mamy nadzieję, że wraz ze znikaniem jeży z naszych wspomnień z dzieciństwa, podejmiemy kroki, które pomogą przywrócić te wspomnienia do rzeczywistości.”