Kiedy przytrafia nam się przeziębienie, niewygoda czy dreszcze, jesteśmy skłonni wypróbować różne metody, aby szybko odzyskać komfort. Niewątpliwie, jednym z takich sposobów jest terapia bańkami lekarskimi. Ta technika, która była dobrze znana naszym przodkom jako remedium na katar i inne problemy zdrowotne, ma swoje korzenie nie tylko w Polsce. Jest to jedna z form medycyny alternatywnej i cieszy się liczną grupą zwolenników, choć posiada także swoich sceptyków. Czy jednak terapia bańkami jest efektywna? Czy może zastąpić tradycyjne leki w przypadku cięższych schorzeń? Zbadajmy bliżej zalety i wady tej starożytnej techniki.
Terapia bańkami lekarskimi jest praktyką medycyny alternatywnej, której historię odnotowano już w XVI wieku p.n.e. Wiadomo, że ta forma terapii ma swe źródła na Bliskim Wschodzie, w Egipcie oraz Chinach. Obecnie zyskuje ona na popularności dzięki promocji ze strony amerykańskich celebrytów i sportowców (na przykład, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku można było zobaczyć na zdjęciach sportowców korzystających z tej terapii). W Polsce również ta praktyka jest dobrze zakorzeniona. W zależności od obszaru, bańki produkowane są ze szkła, bambusu, gliny lub silikonu.
Mechanizm działania baniek lekarskich jest dość prosty. Terapeuta umieszcza na skórze specjalnie podgrzewane naczynia i pozostawia je tam na pewien czas, aby wywołać efekt ssania. Zwolennicy tej metody utrzymują, że dzięki temu osiągane są liczne korzyści, takie jak łagodzenie bólu, usuwanie stanów zapalnych, poprawa krążenia, a także uczucie relaksu i dobrego samopoczucia. Niektórzy uważają tę technikę za rodzaj masażu tkanek głębokich.
Celem stawiania baniek lekarskich jest przyciągnięcie płynów do obszaru poddanego terapii, co powoduje pojawienie się na skórze przebarwień spowodowanych pękniętymi naczyniami krwionośnymi (podobne do siniaków). Organizm interpretuje taki siniak jako nową kontuzję i mózg automatycznie kieruje więcej krwi do tego miejsca, stymulując naturalny proces gojenia. Niektórzy twierdzą, że bańki lekarskie oczyszczają pory i usuwają toksyny.
Terapię bańkami można stosować równolegle z innymi alternatywnymi metodami leczenia, takimi jak akupunktura. Bańki można stawiać na sucho (według wcześniej opisanego schematu) lub na mokro (z niewielkimi, kontrolowanymi nacięciami skóry). Miejsca poddane terapii są dobrane w zależności od leczonej dolegliwości, ale najczęściej są to plecy, klatka piersiowa, brzuch, pośladki lub nogi. Można również wykorzystywać bańki lekarskie na twarzy.