Zmniejszenie liczby i wartości udzielanych kredytów dla mikroprzedsiębiorstw – raport Biura Informacji Kredytowej

Według danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), w październiku 2024 roku banki przyznały o 6,7% mniej kredytów dla mikroprzedsiębiorstw w porównaniu do tych, które udzielone zostały w październiku 2023 roku. Dodatkowo, łączna wartość tych kredytów spadła o 13,5%.

Podczas analizy rodzajów udzielonych kredytów, BIK zaobserwowało spadek we wszystkich kategoriach: kredyty inwestycyjne zmniejszyły się o 43,5%, obrotowe o 17,3%, a na rachunku bieżącym o 3,1%. Jeśli chodzi o całkowitą wartość tych kredytów, zauważono negatywną dynamikę roczną dla kredytów obrotowych (-30,7%) oraz inwestycyjnych (-6,8%). Tylko kredyty na rachunku bieżącym zanotowały niewielki wzrost (+2,3%).

Analiza danych od stycznia do października 2024 roku w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku pokazała, że banki udzieliły mniej kredytów dla mikroprzedsiębiorców (-3,4%) i na niższą kwotę (-0,8%). Jedynie w przypadku kredytów inwestycyjnych odnotowano dodatnią dynamikę, ale tylko pod względem wartości (+15%). Natomiast największy spadek w liczbie udzielonych kredytów zanotowały właśnie kredyty inwestycyjne (-28,6%).

Dodatkowo, zarówno pod względem liczby jak i wartości ujemne dynamiki obserwowano w kredytach na rachunku bieżącym (odpowiednio -10,2% i -7,5%), a także kredytach obrotowych (-6,2% i -6,9%).

BIK poinformowało również, że jakość kredytów dla mikroprzedsiębiorstw, mierzona indeksem jakości, utrzymuje się na bezpiecznym poziomie 5,07%. Wartościowe wskaźniki jakości produktów bankowych w październiku 2024 roku prezentują się następująco: kredyty inwestycyjne – 2,92%, na rachunku bieżącym – 4,05% oraz obrotowe – 8,02%.

Z danych BIK wynika, że sektory usługowy i handlowy były najbardziej aktywne w zaciąganiu kredytów. Z 12,4 tysiąca kredytów udzielonych w październiku, 6,1 tysiąca pochodziło od firm usługowych (49,1%) i 2,8 tysiąca od przedsiębiorstw handlowych (22,7%). Łącznie te dwa sektory odpowiadały za 71,8% kredytów udzielonych w tym okresie.

Ujemną dynamikę liczby udzielonych kredytów we wszystkich czterech głównych sektorach gospodarki zanotowano natomiast w październiku. Zmniejszyła się liczba kredytów dla firm handlowych (-12%), produkcyjnych (-8,1%), budownictwa (-5,1%) i usługowych (-4,4%).